2006. Igazságát meg kell védeni!

NJSZ sajtótájékoztató

2011. július 13. dr. Gaudi – dr. Grespik – Göbl – Dukán

NJSZ sajtótájékoztató – 2011. július 13. dr. Gaudi – dr. Grespik – Göbl – Dukán

A Nemzeti Jogvédő Szolgálat a 2006 őszi rendőrterror máig elvarratlan szálairól, megoldatlan ügyeiről tartott sajtótájékoztatót 2011. július 13-án a Parlament Caféban.

A sajtótájékoztatót dr. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője, országgyűlési képviselő, dr. Grespik László ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat és a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökségi tagja, dr. Vajk Kálmán ügyvéd, NJSZ Restituciós Cs. vezető, Gőbl György, a Közhatalom Jogsértettjei Egyesület alelnöke, Dukán Dániel, 2006 őszi koncepciós eljárásban elítélt fiatalember, a semmisségi törvény egyik ihletője tartották.

Három téma köré

rendezetlen kártérítések,

– elmaradt felelősségre vonás,

– szűkre szabott és elakadt semmisségi törvény

csoportosították a kormányváltást követően megígért, de elmaradt intézkedéseket.

 

A 2004 óta működő NJSZ munkatársai egyértelművé tették, hogy a közel 5 éve történt rendőrterror tragikus, véres megtorlásával kapcsolatban mind a mai napig nyitott, megoldásra váró kérdések vannak.

Rendezetlen kártérítési ügyek

A 2006. őszi rendőri jogsértések áldozatai közül mai napig számos áldozat nem kapott kártérítést (pl. jogellenesen feloszlatott Kossuth téri tüntetés résztvevői, valamint az ez évben igényüket benyújtó sértettek). Valamint a közelmúltban az egyik tüntető, akinek a szemét lőtték ki, megalázóan alacsony kártérítést kapott jogerős ítélet alapján.

Szükséges követelmény, hogy a 2010-es országgyűlési határozat és kormányhatározat alapján eredményesen működő Kárrendezési Bizottság tavaly év végével beszüntetett tevékenységét állítsák helyre.

Ezért az NJSZ levélben fordul Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz annak érdekében, hogy további 500, még rendezetlen kárigényt méltányos alapon elégítsenek ki. Eddig 131 ember kapott összesen 245 millió 72 ezer forint kártérítést a 2006-os őszi tüntetéseken történt rendőri túlkapások miatt.

Elmaradt felelősségre vonás

Annak ellenére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr ígéretet tett, a 2006 őszén történtek kapcsán a felelősök felkutatására, és a felelősségrevonásra, mégis, az, a mai napig várat magára. Jogosan merül fel a kérdés, “Miért maradt el a 2006. őszi jogsértésekért felelős rendőrparancsnokok, bírák, ügyészek és politikai vezetők felelősségre vonása ? “

A miniszterelnöki megbízott, dr.Balsai István már több hónapja elkészített vizsgálati jelentését nem hozták nyilvánosságra, és nem indultak meg a jelentés alapján a büntetőeljárások. Noha az idő sürget mert a bűncselekmények 5 év leteltével elévülnek. Az Országgyűlés 2006. őszi albizottsága, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat és a Közhatalom Jogsértettjei Egyesület számos feljelentést tett. Az ügyészség nem minden feljelentést vizsgált ki kellő alapossággal, és nem lépett fel a felelősségre vonás érdekében. A feljelentések iktatásával is problémák merültek fel, valamint a rendőrök hamis tanúvallomásával is.

Gaudi-Nagy Tamás szerint "akadozik és gyenge lábakon áll" az ügyben érintett rendőri és más vezetők felelősségre vonása. Az ügyészségeknek csak szeptemberig van módjuk vádat emelni, mert elévülnek az 5 évvel korábbi ügyek.

A semmisségi törvény értékelése 

 Az Országgyűlés márciusban nyilvánította semmisnek a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggésben hivatalos személy elleni erőszak, rongálás, valamint garázdaság vádjával meghozott, kizárólag rendőri jelentésre, illetve rendőri tanúvallomásra alapozott ítéleteket. A döntés csak a 2006. szeptember 18. és október 24. között elkövetett cselekményekre vonatkozik.

Ez a megoldás túl kevés személyt érint, de elakadt a végrehajtása is az alkotmányozási munkálatok miatt. Még ma is börtönben ül a 2006. őszi tüntetések egyik elítéltje, ma már egyértelmű, hogy közkegyelem lenne az igazi megoldás a 2006. őszi tüntetések és a 2002 – 2010. közötti időszak politikai elítéltjeinek.

Gaudi-Nagy Tamás szerint egyértelmű, hogy ez a törvény megbukott, ezért az érintetteket közkegyelemben kell részesíteni.

2006 igazságát meg kell védeni!

Külön is figyelemre méltó, amit Dukán Dániel – a 2006 őszi koncepciós eljárásban elítélt fiatalember – mondott. A fiatalember kint élő ’56-osok segítségével kijutott Amerikába. Az idős ’56-osok arról próbálták meggyőzni, hogy ne térjen haza, mert a magyar igazságszolgáltatás kísértetiesen hasonlít az 50 évvel ez előttire, vagyis a kádári koncepciós, kegyetlen megtorlásra.

Meggyőződésem, hogy az idős ‘56-osok nagyon is rátapintottak a lényegre. Az 50. évfordulón történtek kísértetiesen emlékeztettek ’56 leverésére. Nem lehet nem meglátni az összefüggéseket 1956 és 2006 történései között.  2006 bírái – tisztelet a kivételnek, ha volt – hasonlóan ’56 vérbíráihoz politikai koncepciós ítéleteket hoztak, koholt vádak, hamis tanúvallomások alapján. Az igazságszolgáltatásba vetett hitet rendítették meg, és a magyar igazságszolgáltatás szégyene, hogy ilyen megtörténhetett, és mai napig a helyükön maradhattak, és ítélkezhetnek.

Duka Dánielnek pedig, jelen állapotok alapján, hazatérésének következményeit sajnos viselnie kell.

Orbán Éva